Anders i Paris, några i Trollhättan och många i Örebro!

Under helgen var föreningens löpare igång på bred front och kände in våren. Anders Eriksson var i Frankrike och sprang ett kyligt Paris maraton. Formen visade sig vara god för Anders som slutade på en fin 83:e plats bland nästan 39 000 fullföljande löpare. Tiden var också den finfin, Anders sprang i mål på 2.36.00. Se Anders in action på arrangörens hemsida!

Föreningens långdistansgrupp och tisdagsgrupp befann sig i Örebro för att springa Startmilen. Bland de 20 löparna märktes Daniel Ahl som slutade 10:a efter fina 33.55. Unge Anton Nilsson kom i mål som 16:e man med 35.02. Anna Nyström blev 12:a efter att ha fullgjort milen på 43.20. Se bilder och resultat från lördagen här!

Niclas Schytzers löpgrupp hade några deltagare på plats i Trollhättan för TIF- terrängen. Lovisa Pettersson, Moa Andersson och Emelina Schytzer slutade 3:a, 4:a och 8:a i loppet i klassen F17.

Härligt jobbat alla löpare, våren är här!

/Johan