Världsungdomsspel, kast i Bottnaryd, veteraner i Moss och lunk i Rudskoga

Under helgen åkte föreningen återigen med en stor trupp till Världsungdomsspelen i Göteborg. Över 40 götaaktiva fanns på plats under de tre tävlingsdagarna. Gänget fyllde bland annat tre minibusar och åkte gemensamt samt bodde tillsammans, traditionsenligt, i Fäktningslokalen nära Ullevi.

Många fina prestationer och reslutat blev det för götisterna. Allt från unga till seniorer tävlar tillsammans i denna mycket populära tävling. Helgen bjöd på svåra väderförhållanden och stundtals en hel del regn, trots det, blev det alltså många personliga rekord. Alla resultaten från denna mastodonttävling som lockade rekorddeltagande hittar ni här. Massor av fina Götaresultat! Här nedan några av alla härliga insatser:

För Jakob Masth Larsson gick det fort i helgen, han kammade hem hela tre medaljer; i P16 110mH sprang han på 14.18 nytt personligt rekord och ett silver, över 100m blev det ännu ett silver med tiden 11.22 och på 300mH, då i P17, sprang han in som trea med tiden 38.52. Jakob Eriksson intog kastarenan med ett relativt färskt personbästa i spjut i bagaget. Detta följde han upp med att återigen kasta 50m och tog en meriterande fjärdeplats. Minna Svärd kom tvåa i F15 300 meter häck efter 44.13. Daniel Grenegård tävlade flitigt i P13, bland annat blev det en 11:e plats i spjut med 33.58. Martina Appel noterade personligt rekord i tresteg med 10.75 som 7:a i F17.

Snabba Linn Bäcklin sprang F14 100m, med 12,66 i försöken tog hon sig vidare till A-finalen där klockan stannade på 12.63 (endast några hundradelar från hennes personbästa på 12.58) och silvermedaljen var ett faktum. Hedvig Pettersson blev bland annat fin tvåa i F13 80 meter efter 10.77 i finalen. På 100m för Kvinnor gjorde Caroline Sandsjoe en kanoninsats där hon i finalen sprang på snabba 11.98 som resulterade i en silvermedalj. Detta var Lines tävlingsdebut för året och den fina inledningstiden ledde till uttagning till kommande junior- EM där hon får göra sällskap med klubbkamraten Freja Jernstig i stafett 4×100 meter.

I höjdhoppet hoppade Victor Pettersson, P16, 1.79 vilket räckte till en finfin fjärdeplats. Philip Frifelt hoppade återigen högt. Philip tog 2.10 och kammade hem medaljen av ädlaste valör, härlig seger! En annan som vann var Carl Sjöstedt som gjorde 49.39 på 400 meter när han segrade i P19. Mathias Dufornier blev 4:a på 100 meter i hård konkurrens efter 10.79 och på 200 meter blev det fint årsbästa med 21.59 som 5:a.

Vi säger bra jobbat till alla 40, verkligen härligt att föreningen kan vara så bra på så bred front i en tävling som bjuder tuffast möjliga motstånd! Och tack till alla ledare på plats som gjorde resan möjlig!

I norska Moss avgjordes under helgen nordiska veteranmästerskapen och Göta deltog med en liten, men stark, trupp. Dubbla guld blev det för Sören Persson som trots en tid av lite oregelbunden träning visar att han blir att räkna med även i kommande utmaningar! Nu blev det alltså seger i M45 på både 800 meter och 1500 meter. Tiderna 2.06,45 respektive 4.19,78 imponerar. Linda Take tog även hon två medaljer, då i klassen K40. Seger och guld blev det på 1500 meter efter 5.05,80 och på 5000 meter blev det 18.49,21 och en silvermedalj. Ett fantastiskt facit blev det i Moss med tre guld och två silver. Den femte medaljen, ett silver, kom i klassen M50 där Per-Anders Ottersten sprang 10 000 meter på 36.30,26. Grattis till medaljerna säger vi!

Hela 25 aktiva från Göta befann sig i lördags i Rudskoga för traditionsrika Jordgubbslunken. Niclas Schytzers löpgrupp mellan fanns på plats men även föreningens tisdagsgrupp. Många gladde och et gick riktigt bra för många. Anna Nyström från tisdagsgruppen vann damernas 6 km med 26.09. Tvåa var Lovisa Pettersson med 27.19 och med tredje platsen undantagen tog Göta alla de första nio platserna. Malcolm Chapman var trea bland herrarna på samma distans med 24.14 med tidigare nämnda Niclas strax efter som femma. På en långa banan, 11 km, slutade Linnea Örnberg som 6:a efter 48.18. På herrsidan på samma distans blev Anton Nilsson tvåa med 39.33 och Henrik Olsson trea med 40.14. Bra jobbat och härliga besked från några av de yngre!     

Vid kasttävlingarna i Bottnaryd vann Markus Johansson herrklassen efter 71.02. I samma tävling gjorde bröderna Tommy och Mikael Larsson tävlingsdebut i götalinnet. Det blev en 6:e respektive 8:e plats med 57.06 och 54.19. I damtävlingen slutade Josefin Berg trea med 62.46.

Nu på måndagskvällen kom ytterligare ett härligt besked. Vid tävlingar i norska Trondheim hoppade Sofie Skoog åter högt i höjdhopp. Det blev en meriterande andraplats i tävlingen och fortsatt god hoppning alltså av Sofie, 1.89 klarades denna gång!

Kommande helg är det Sunnespelen för våra ungdomar, Strömstadmilen och för vårt damlag gäller lag- SM final i Halmstad. Den finalen ser ni live i SVT om ni vill, från 10.30 på lördag!

Det är även avresa för de som ska till Universiaden i Moskva och ungdoms- VM i Ukraina. Vi återkommer såklart till det under nästa vecka.

/Johan och Sanna