Grupp 04 bjuder in aktiva och nu även Jakob prisad

För några veckor sedan drog verksamheten för föreningens 10-åringar igång. Gänget har alltså nu tagit ett kliv från Närfriidrott/Söndagskul och upp till en egen träningstid som fredagsgrupp. Grupp 04 tränar fredagkvällar i Våxnäshallen mellan 17.00 och 18.30. Ledare är Elin Bertilsson och hon har med sig Jesper, Jonas, Joy och Albin. Läs mer om gruppen här.

Gruppen och ledarteamet har nu varit igång några veckor och känner sig nu varma nog i kläderna att bjuda in fler ungdomar födda 2004. Därför välkomnas alla som vill nu till träningen den 14 november. Ni anmäler er på plats till ledarna och är sedan välkomna att friidrotta varje fredag. Välkomna!

Jakob Masth Larsson, en av föreningens unga talangfulla friidrottare, fick ta emot stipendium under den gångna helgen. Den mångkunnige sprintern, som inte förrän nästa år blir 18, har redan en rad SM-medaljer på meritlistan. I söndags premierades han för sina fina insatser då han mottog stipendie från Odd Fellows idrottsorden. Grattis Jakob!

IMG_2985

/Johan