Julen är här

Och med det summeras året 2014, grupperna har julavslutning och man tar en mer eller mindre långt julbreak i träningen. Söndagskul och Närfiidrott avslutade redan söndags och nu i onsdags var det ledarnas tur att summera året och avsluta med aktivitet, mat och konferens. Aktiviteten hette curling och tre tuffa bataljer kom att utspela sig på isen i Karlstads Curlinghall. Gruppen bestod av ganska många debutanter och man kan lugnt säga att isen sett bättre curling tidigare. Efter curling väntade konferenslokal på Scandic Klarälven där man summerade föreningens idrottsår 2014 och blickade an mot 2015. Ledarna diskuterade målsättningar för kommande året och alla samtal dokumenterades med hjälp av SISU. Efter timmar av diskussioner väntade en välförtjänt middag och julklappsutdelning. Stort tack för i år alla ledare, hoppas ni förstår vilken insats ni gör för föreningens alla aktiva!

IMG_3076IMG_3077IMG_3083

IMG_3082IMG_3085

I torsdags avslutade kastgruppen säsongen med gemensam fika i Våxnäshallen. En framgångsrik kastsommar summerades under ledning av Kim Johansson och Bernt Karlsson.

IMG_3086

Under fredagen var det dags för Götas 10, 11- och 12-åringar att julavsluta. De tre grupperna tränade gemensamt i en rad olika hinder- och koordinationsbanor. Härlig aktivitet i hallen när 80-talet barn körde teambuildingövningar varvat med prickkastning och stafetter. Det hela avslutades med pizzaparty innan man önskade varandra God Jul!

IMG_3092IMG_3095IMG_3105

IMG_3102IMG_3100IMG_3107

Till sist kommer också en julhälsning från Grupp blå som valde att avsluta med julbord på Ikea under helgen.

IMG_3090

Tack för i år allihopa!

Läs mer under träning när grupperna drar igång igen. Kansliet önskar alla medlemmar en God Jul!

/Johan