Karlstad 6-timmar          
  den 9 februari 2013          
             
  Arrangör:  IF Göta Karlstad          
  Plats:Våxnäshallen Karlstad          
  tävlingsledare:  Simon Hidén          
  E-post:  6h@ifgota.se          
             
             
  Varvtider finns Här          
             
  Resultat Damer          
             
  Namn Klubb Född Varv Distans  
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 349 67 582  
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 346 67 138  
3 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 299 58 072  
4 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 299 57 971  
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967 281 54 444  
6 Johansson Theresia Karlstad 1990 249 48 289  
7 Johansson Annica Team Fakta 1973 230 44 559  
8 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 210 40 812  
9 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 191 37 081  
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 33 6 357  
             
  Resultat Herrar          
             
  Namn Klubb Född Varv Distans  
1 Kardemark Karl Karlstad   366 70 909  
2 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 359 69 559  
3 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 357 69 159  
4 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 348 67 476  
5 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 347 67 356  
6 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 347 67 243  
7 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 344 66 712  
8 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 344 66 690  
9 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 344 66 665  
10 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 337 65 268  
11 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 331 64 208  
12 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 325 63 087  
13 Wincent Jonas IFK Sala 1970 323 62 660  
14 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   322 62 435  
15 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 321 62 260  
16 Göransson Bengt Falu IK 1960 312 60 405  
17 Björk Mikael I2 IF 1968 311 60 335  
18 Hagström Tommy I2 IF   311 60 258  
19 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 310 60 049  
20 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 305 59 158  
21 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 303 58 692  
22 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 299 57 942  
23 Andersson Lars-Eric Kista 1966 297 57 580  
24 Norlin Fredrik Sandviken 1975 294 56 918  
25 Hälleråd Daniel Kingen 1977 291 56 426  
26 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 291 56 401  
27 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 289 56 039  
28 Möller Petter I2 IF 1986 289 55 962  
29 Gustafsson Mats Sköndal 1964 284 55 136  
30 Dahllöf Åke Runday IF 1971 277 53 714  
31 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 272 52 667  
32 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 270 52 398  
33 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 269 52 239  
34 Rødde Bård Lånke IL 1946 265 51 397  
35 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 256 49 632  
36 Gustavsson Owe IK Vista 1956 251 48 719  
37 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 250 48 514  
38 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 240 46 472  
39 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 239 46 448  
40 Jensen Pierre Västerås   239 46 383  
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 224 43 392  
42 Nygren Olle Karlstad 1970 195 37 899  
             
  Marathon tider damer Klubb Född   Tid  
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980   03:43:26  
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985   03:48:50  
3 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959   04:12:38  
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956   04:15:01  
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967   04:32:27  
6 Johansson Theresia Karlstad 1990   04:47:53  
7 Johansson Annica Team Fakta 1973   05:40:10  
             
  Marathon tider herrar Klubb Född   Tid  
1 Hatton Robert Huddinge AIS 1978   03:18:01  
2 Jonsson Mikael Västerås LK 1966   03:19:58  
3 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978   03:22:38  
4 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966   03:22:38  
5 Kardemark Karl Karlstad     03:23:59  
6 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979   03:27:40  
7 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976   03:33:17  
8 Maier Andrew Huddinge AIS 1977   03:36:04  
9 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967   03:41:03  
10 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976   03:43:02  
11 Sjöström Tommy Vi som springer 1960   03:44:28  
12 Drottz Robert I2 Triathlon 1977   03:47:28  
13 Wincent Jonas IFK Sala 1970   03:49:46  
14 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb     03:49:51  
15 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962   03:51:25  
16 Hälleråd Daniel Kingen 1977   03:54:44  
17 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976   03:57:05  
18 Göransson Bengt Falu IK 1960   04:00:08  
19 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981   04:00:49  
20 Hagström Tommy I2 IF     04:05:57  
21 Björk Mikael I2 IF 1968   04:06:00  
22 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967   04:09:49  
23 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948   04:11:01  
24 Andersson Lars-Eric Kista 1966   04:14:00  
25 Norlin Fredrik Sandviken 1975   04:18:40  
26 Gustafsson Mats Sköndal 1964   04:19:17  
27 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965   04:19:36  
28 Möller Petter I2 IF 1986   04:23:17  
29 Dahllöf Åke Runday IF 1971   04:26:03  
30 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966   04:26:55  
31 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958   04:27:31  
32 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953   04:38:07  
33 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950   04:38:37  
34 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950   04:43:02  
35 Gustavsson Owe IK Vista 1956   04:54:46  
36 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943   04:57:31  
37 Rødde Bård Lånke IL 1946   04:58:29  
38 Naeslund John Grillstad Raiders 1967   05:03:22  
39 Jensen Pierre Västerås     05:20:25  
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976   05:25:23  
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975   05:48:44  
             
  1 timme          
  damer          
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 11,39 km 00:59:15 5:12 min/km
2 Johansson Theresia Karlstad 1990 11,20 km 00:59:07 5:17 min/km
3 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 10,81 km 00:58:58 5:27 min/km
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 10,23 km 00:59:38 5:50 min/km
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967 10,04 km 00:58:51 5:52 min/km
6 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 10,04 km 00:59:11 5:54 min/km
7 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 7,91 km 00:59:47 7:34 min/km
8 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 7,52 km 00:58:37 7:48 min/km
9 Johansson Annica Team Fakta 1973 7,52 km 00:58:54 7:50 min/km
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 6,36 km 00:49:11 7:44 min/km
  herrar          
1 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 13,33 km 00:59:54 4:30 min/km
2 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 12,94 km 00:59:42 4:37 min/km
3 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 12,94 km 00:59:43 4:37 min/km
4 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 12,56 km 00:59:15 4:43 min/km
5 Kardemark Karl Karlstad   12,56 km 00:59:27 4:44 min/km
6 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 12,56 km 00:59:53 4:46 min/km
7 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 12,17 km 00:59:23 4:53 min/km
8 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   11,97 km 00:59:08 4:56 min/km
9 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 11,78 km 00:59:20 5:02 min/km
10 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 11,78 km 00:59:52 5:05 min/km
11 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 11,59 km 00:59:26 5:08 min/km
12 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 11,39 km 00:59:03 5:11 min/km
13 Hälleråd Daniel Kingen 1977 11,39 km 00:59:25 5:13 min/km
14 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 11,39 km 00:59:52 5:15 min/km
15 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 11,20 km 00:59:03 5:16 min/km
16 Norlin Fredrik Sandviken 1975 11,20 km 00:59:24 5:18 min/km
17 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 11,20 km 00:59:27 5:18 min/km
18 Wincent Jonas IFK Sala 1970 11,20 km 00:59:31 5:19 min/km
19 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 10,81 km 00:59:24 5:30 min/km
20 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 10,42 km 00:59:11 5:41 min/km
21 Göransson Bengt Falu IK 1960 10,42 km 00:59:21 5:42 min/km
22 Gustafsson Mats Sköndal 1964 10,42 km 00:59:28 5:42 min/km
23 Björk Mikael I2 IF 1968 10,23 km 00:59:12 5:47 min/km
24 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 10,23 km 00:59:20 5:48 min/km
25 Dahllöf Åke Runday IF 1971 10,23 km 00:59:22 5:48 min/km
26 Möller Petter I2 IF 1986 10,23 km 00:59:26 5:49 min/km
27 Hagström Tommy I2 IF   10,23 km 00:59:27 5:49 min/km
28 Andersson Lars-Eric Kista 1966 10,04 km 00:59:16 5:54 min/km
29 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 9,84 km 00:58:51 5:59 min/km
30 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 9,84 km 00:59:11 6:01 min/km
31 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 9,84 km 00:59:12 6:01 min/km
32 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 9,84 km 00:59:33 6:03 min/km
33 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 9,84 km 00:59:40 6:04 min/km
34 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 9,84 km 00:59:47 6:04 min/km
35 Rødde Bård Lånke IL 1946 9,65 km 00:59:09 6:08 min/km
36 Gustavsson Owe IK Vista 1956 9,65 km 00:59:37 6:11 min/km
37 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 9,65 km 00:59:51 6:12 min/km
38 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 9,65 km 00:59:52 6:12 min/km
39 Jensen Pierre Västerås   9,46 km 00:59:25 6:17 min/km
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 8,68 km 00:59:57 6:54 min/km
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 8,49 km 00:59:01 6:57 min/km
42 Nygren Olle Karlstad 1970 7,52 km 00:58:49 7:49 min/km
             
  2 timmar          
             
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 22,63 km 01:59:28 5:17 min/km
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 22,24 km 01:59:53 5:23 min/km
3 Johansson Theresia Karlstad 1990 21,66 km 01:59:02 5:30 min/km
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 20,11 km 01:58:28 5:53 min/km
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967 20,11 km 01:59:17 5:56 min/km
6 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 19,92 km 01:59:13 5:59 min/km
7 Johansson Annica Team Fakta 1973 15,66 km 01:59:47 7:39 min/km
8 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 15,07 km 01:59:53 7:57 min/km
9 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 14,30 km 01:59:15 8:20 min/km
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 6,36 km 00:49:11 7:44 min/km
             
1 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 26,50 km 01:59:33 4:31 min/km
2 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 25,73 km 01:59:50 4:39 min/km
3 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 25,54 km 01:59:43 4:41 min/km
4 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 25,34 km 01:59:19 4:43 min/km
5 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 25,15 km 01:59:04 4:44 min/km
6 Kardemark Karl Karlstad   24,95 km 01:59:21 4:47 min/km
7 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 23,99 km 01:59:10 4:58 min/km
8 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 23,60 km 01:59:08 5:03 min/km
9 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   23,60 km 01:59:28 5:04 min/km
10 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 23,21 km 01:59:24 5:09 min/km
11 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 23,02 km 01:59:15 5:11 min/km
12 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 22,82 km 01:57:39 5:09 min/km
13 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 22,63 km 01:59:28 5:17 min/km
14 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 22,63 km 01:59:36 5:17 min/km
15 Wincent Jonas IFK Sala 1970 22,44 km 01:59:38 5:20 min/km
16 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 22,24 km 01:59:14 5:22 min/km
17 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 22,05 km 01:59:30 5:25 min/km
18 Norlin Fredrik Sandviken 1975 21,66 km 01:59:25 5:31 min/km
19 Hälleråd Daniel Kingen 1977 21,27 km 01:59:05 5:36 min/km
20 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 21,08 km 01:59:00 5:39 min/km
21 Gustafsson Mats Sköndal 1964 21,08 km 01:59:41 5:41 min/km
22 Göransson Bengt Falu IK 1960 21,08 km 01:59:52 5:41 min/km
23 Hagström Tommy I2 IF   20,69 km 01:59:51 5:48 min/km
24 Björk Mikael I2 IF 1968 20,69 km 01:59:52 5:48 min/km
25 Möller Petter I2 IF 1986 20,50 km 01:58:42 5:47 min/km
26 Dahllöf Åke Runday IF 1971 20,50 km 01:59:15 5:49 min/km
27 Andersson Lars-Eric Kista 1966 20,50 km 01:59:34 5:50 min/km
28 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 20,30 km 01:59:15 5:52 min/km
29 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 20,30 km 01:59:37 5:53 min/km
30 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 20,11 km 01:59:55 5:58 min/km
31 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 19,92 km 01:59:14 5:59 min/km
32 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 19,72 km 01:59:20 6:03 min/km
33 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 19,53 km 01:59:24 6:07 min/km
34 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 19,34 km 01:59:23 6:10 min/km
35 Rødde Bård Lånke IL 1946 19,14 km 01:59:06 6:13 min/km
36 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 19,14 km 01:59:06 6:13 min/km
37 Gustavsson Owe IK Vista 1956 18,75 km 01:58:42 6:20 min/km
38 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 18,75 km 01:59:51 6:23 min/km
39 Jensen Pierre Västerås   18,17 km 01:58:41 6:32 min/km
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 17,40 km 01:59:46 6:53 min/km
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 17,01 km 01:59:51 7:03 min/km
42 Nygren Olle Karlstad 1970 14,88 km 01:57:30 7:54 min/km
             
  3 timmar          
             
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 34,25 km 02:59:42 5:15 min/km
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 33,09 km 02:58:54 5:24 min/km
3 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 30,18 km 02:59:47 5:57 min/km
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 29,99 km 02:58:57 5:58 min/km
5 Johansson Theresia Karlstad 1990 29,99 km 02:59:22 5:59 min/km
6 Blommé Marie IF Linnéa 1967 29,60 km 02:59:13 6:03 min/km
7 Johansson Annica Team Fakta 1973 23,21 km 02:58:45 7:42 min/km
8 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 21,47 km 02:58:39 8:19 min/km
9 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 21,47 km 02:59:20 8:21 min/km
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 6,36 km 00:49:11 7:44 min/km
             
1 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 38,71 km 02:59:44 4:39 min/km
2 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 38,13 km 02:59:26 4:42 min/km
3 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 37,74 km 02:59:26 4:45 min/km
4 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 37,55 km 02:59:38 4:47 min/km
5 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 37,35 km 02:59:35 4:48 min/km
6 Kardemark Karl Karlstad   37,35 km 02:59:44 4:49 min/km
7 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 36,00 km 02:59:36 4:59 min/km
8 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 35,22 km 02:59:15 5:05 min/km
9 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 34,64 km 02:59:24 5:11 min/km
10 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 34,45 km 02:59:30 5:13 min/km
11 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   34,25 km 02:59:21 5:14 min/km
12 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 33,67 km 02:58:57 5:19 min/km
13 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 33,48 km 02:59:21 5:21 min/km
14 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 33,48 km 02:59:29 5:22 min/km
15 Wincent Jonas IFK Sala 1970 33,48 km 02:59:54 5:22 min/km
16 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 33,09 km 02:59:15 5:25 min/km
17 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 32,90 km 02:59:35 5:28 min/km
18 Hälleråd Daniel Kingen 1977 32,51 km 02:59:49 5:32 min/km
19 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 31,93 km 02:59:25 5:37 min/km
20 Göransson Bengt Falu IK 1960 31,73 km 02:59:21 5:39 min/km
21 Björk Mikael I2 IF 1968 30,96 km 02:59:42 5:48 min/km
22 Norlin Fredrik Sandviken 1975 30,77 km 02:58:44 5:49 min/km
23 Hagström Tommy I2 IF   30,77 km 02:58:56 5:49 min/km
24 Andersson Lars-Eric Kista 1966 30,77 km 02:59:24 5:50 min/km
25 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 30,57 km 02:59:55 5:53 min/km
26 Dahllöf Åke Runday IF 1971 30,38 km 02:58:47 5:53 min/km
27 Möller Petter I2 IF 1986 30,18 km 02:58:49 5:55 min/km
28 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 30,18 km 02:58:56 5:56 min/km
29 Gustafsson Mats Sköndal 1964 30,18 km 02:59:48 5:57 min/km
30 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 29,60 km 02:58:43 6:02 min/km
31 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 29,02 km 02:59:16 6:11 min/km
32 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 28,44 km 02:59:18 6:18 min/km
33 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 28,44 km 02:59:19 6:18 min/km
34 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 28,25 km 02:59:20 6:21 min/km
35 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 27,67 km 02:59:43 6:30 min/km
36 Gustavsson Owe IK Vista 1956 27,28 km 02:59:25 6:35 min/km
37 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 27,28 km 02:59:28 6:35 min/km
38 Rødde Bård Lånke IL 1946 26,70 km 02:59:25 6:43 min/km
39 Jensen Pierre Västerås   26,31 km 02:58:46 6:48 min/km
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 25,34 km 02:59:35 7:05 min/km
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 24,37 km 02:59:38 7:22 min/km
42 Nygren Olle Karlstad 1970 21,27 km 02:59:27 8:26 min/km
             
  4 timmar          
             
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 45,10 km 03:59:08 5:18 min/km
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 44,13 km 03:59:26 5:26 min/km
3 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 40,06 km 03:59:31 5:59 min/km
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 39,68 km 03:59:12 6:02 min/km
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967 37,35 km 03:56:55 6:21 min/km
6 Johansson Theresia Karlstad 1990 36,38 km 03:59:17 6:35 min/km
7 Johansson Annica Team Fakta 1973 30,18 km 03:59:37 7:56 min/km
8 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 28,05 km 03:59:01 8:31 min/km
9 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 26,50 km 03:59:15 9:02 min/km
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 6,36 km 00:49:11 7:44 min/km
             
1 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 49,56 km 03:59:29 4:50 min/km
2 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 48,98 km 03:59:23 4:53 min/km
3 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 48,78 km 03:59:36 4:55 min/km
4 Kardemark Karl Karlstad   48,59 km 03:58:47 4:55 min/km
5 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 48,39 km 03:57:06 4:54 min/km
6 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 46,84 km 03:58:53 5:06 min/km
7 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 46,84 km 03:59:16 5:06 min/km
8 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 46,26 km 03:59:14 5:10 min/km
9 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 45,49 km 03:59:04 5:15 min/km
10 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 44,91 km 03:58:41 5:19 min/km
11 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 44,91 km 03:59:37 5:20 min/km
12 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 44,33 km 03:59:04 5:24 min/km
13 Wincent Jonas IFK Sala 1970 43,74 km 03:58:54 5:28 min/km
14 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   43,74 km 03:59:06 5:28 min/km
15 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 42,78 km 03:59:01 5:35 min/km
16 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 42,58 km 03:59:18 5:37 min/km
17 Hälleråd Daniel Kingen 1977 42,39 km 03:56:18 5:34 min/km
18 Göransson Bengt Falu IK 1960 42,00 km 03:59:03 5:41 min/km
19 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 42,00 km 03:59:30 5:42 min/km
20 Hagström Tommy I2 IF   41,03 km 03:59:17 5:50 min/km
21 Björk Mikael I2 IF 1968 41,03 km 03:59:29 5:50 min/km
22 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 40,65 km 03:59:50 5:54 min/km
23 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 40,26 km 03:59:28 5:57 min/km
24 Andersson Lars-Eric Kista 1966 39,87 km 03:59:20 6:00 min/km
25 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 39,87 km 03:59:54 6:01 min/km
26 Norlin Fredrik Sandviken 1975 39,68 km 03:59:35 6:02 min/km
27 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 39,10 km 03:58:48 6:06 min/km
28 Gustafsson Mats Sköndal 1964 39,10 km 03:59:45 6:08 min/km
29 Möller Petter I2 IF 1986 38,90 km 03:59:44 6:10 min/km
30 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 38,13 km 03:58:51 6:16 min/km
31 Dahllöf Åke Runday IF 1971 38,13 km 03:59:00 6:16 min/km
32 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 36,96 km 03:59:32 6:29 min/km
33 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 36,77 km 03:59:09 6:30 min/km
34 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 36,58 km 03:58:32 6:31 min/km
35 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 35,03 km 03:58:51 6:49 min/km
36 Gustavsson Owe IK Vista 1956 35,03 km 03:59:34 6:50 min/km
37 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 34,64 km 03:59:19 6:55 min/km
38 Rødde Bård Lånke IL 1946 34,64 km 03:59:52 6:55 min/km
39 Jensen Pierre Västerås   32,70 km 03:59:03 7:19 min/km
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 32,32 km 03:58:14 7:22 min/km
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 30,57 km 03:58:08 7:47 min/km
42 Nygren Olle Karlstad 1970 25,92 km 03:58:22 9:12 min/km
             
  5 timmar          
             
1 Borg Victoria Team Ultrasweden 1980 55,95 km 04:59:12 5:21 min/km
2 Bengtsson Linda Klåveröds Skidklubb 1985 55,37 km 04:59:24 5:24 min/km
3 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga 1959 48,98 km 04:59:21 6:07 min/km
4 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga 1956 48,59 km 04:59:33 6:10 min/km
5 Blommé Marie IF Linnéa 1967 45,49 km 04:59:25 6:35 min/km
6 Johansson Theresia Karlstad 1990 42,97 km 04:59:51 6:59 min/km
7 Johansson Annica Team Fakta 1973 37,35 km 04:59:33 8:01 min/km
8 Nilsson Yvonne Stockholm HHH 1960 34,06 km 04:58:37 8:46 min/km
9 Eriksson Birgitta IF Hammaren 1957 31,73 km 04:59:24 9:26 min/km
10 Holmbro Emma Runday IF 1977 6,36 km 00:49:11 7:44 min/km
             
1 Kardemark Karl Karlstad   59,63 km 04:59:50 5:02 min/km
2 Magnusson Kristian Set Sail IF 1978 59,05 km 04:59:21 5:04 min/km
3 Carlstedt Björn-Ragnar Lindabs fritidsklubb 1966 58,66 km 04:59:21 5:06 min/km
4 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 57,31 km 04:58:38 5:13 min/km
5 Hatton Robert Huddinge AIS 1978 56,92 km 04:59:36 5:16 min/km
6 Sjöström Tommy Vi som springer 1960 56,53 km 04:59:02 5:17 min/km
7 Maier Andrew Huddinge AIS 1977 56,53 km 04:59:31 5:18 min/km
8 Fägerstrand Daniel Torslanda 1976 56,14 km 04:59:19 5:20 min/km
9 Aviander Per IF Göta Karlstad 1967 56,14 km 04:59:55 5:21 min/km
10 Lindström Tobias IF Göta Karlstad 1979 55,56 km 04:59:44 5:24 min/km
11 Drottz Robert I2 Triathlon 1977 54,98 km 04:59:54 5:27 min/km
12 Segolsson Magnus I2 IF Triathlon 1976 53,82 km 04:58:56 5:33 min/km
13 Wincent Jonas IFK Sala 1970 53,43 km 04:59:11 5:36 min/km
14 Liljegren Mats Team Skavsaret IF 1976 52,07 km 04:58:51 5:44 min/km
15 Brändefalk Remy Romerike Ultraløperklubb   51,88 km 04:58:59 5:46 min/km
16 Göransson Bengt Falu IK 1960 51,69 km 04:59:26 5:48 min/km
17 Hagström Tommy I2 IF   51,11 km 04:58:54 5:51 min/km
18 Björk Mikael I2 IF 1968 50,72 km 04:59:27 5:54 min/km
19 Hälleråd Daniel Kingen 1977 50,52 km 04:56:39 5:52 min/km
20 Niemi Kristian Twöparsällskapet Löpviljan 1981 50,33 km 04:59:25 5:57 min/km
21 Zetterlund Mats Vattudalens LDK 1948 50,14 km 04:59:48 5:59 min/km
22 Carlstedt Ulf Karlstad OK Tyr 1967 49,56 km 04:59:43 6:03 min/km
23 Nilsson Bengt Stockholm HHH 1962 48,39 km 04:58:38 6:10 min/km
24 Gustavsson Peter Grillstad Raiders 1965 48,20 km 04:59:15 6:13 min/km
25 Andersson Lars-Eric Kista 1966 48,01 km 04:58:09 6:13 min/km
26 Norlin Fredrik Sandviken 1975 47,81 km 04:58:45 6:15 min/km
27 Gustafsson Mats Sköndal 1964 47,23 km 04:59:26 6:20 min/km
28 Möller Petter I2 IF 1986 46,65 km 04:58:48 6:24 min/km
29 Sköllerhag Henrik Ik Spring Väst 1966 46,46 km 04:59:36 6:27 min/km
30 Dahllöf Åke Runday IF 1971 45,88 km 04:59:03 6:31 min/km
31 Åhlander Gunnar LK Nyköpings Runners 1953 44,52 km 04:58:15 6:42 min/km
32 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 44,13 km 04:59:05 6:47 min/km
33 Waalen Kristian Spiridon LLL 1950 43,74 km 04:58:44 6:50 min/km
34 Alpsten Jonas SISU Forshaga 1958 42,78 km 04:59:53 7:01 min/km
35 Rødde Bård Lånke IL 1946 42,39 km 04:59:51 7:04 min/km
36 Gustavsson Owe IK Vista 1956 42,20 km 04:54:46 6:59 min/km
37 Söderström Stig Kvarnsvedens GolF 1943 42,20 km 04:57:31 7:03 min/km
38 Naeslund John Grillstad Raiders 1967 41,61 km 04:58:42 7:11 min/km
39 Jensen Pierre Västerås   39,68 km 04:58:58 7:32 min/km
40 Varley Simon Engelska Skolan i Jönköping 1976 39,29 km 04:59:16 7:37 min/km
41 Hansen Nicklas Västerås LK 1975 36,96 km 04:59:19 8:06 min/km
42 Nygren Olle Karlstad 1970 31,73 km 04:59:18 9:26 min/km