DM 1500m 2013   Värmland    
  Löparnas Kväll        
  Tisdag den 13 augusti 2013        
  Tingvalla IP, Karlstad        
  Arrangör: IF Göta Karlstad        
  Tävlingsledare: Mats Lundström        
  Soligt, 23 grader        
           
Plac. 18:00 1500m Heat B F.år Förening Klass Resultat
1 Stefan Tarstedt 62 IF Göta Karlstad Msen 5:00.79
2 Mats Nordmark 72 IF Göta Karlstad Msen 5:01.34
3 Dan Carlson 65 IF Göta Karlstad Msen 5:17.81
4 Sigrid Josefsson 85 Nilivaara IS Ksen 5:26.05
5 Philip Linde 97 IF Göta Karlstad Msen 5:42.28
6 Emelina Schytzer 97 IF Göta Karlstad Ksen 5:54.33
7 Hanne Gustafsson 95 IF Göta Karlstad Ksen 6:00.39
8 Dan Brandt 81 IF Göta Karlstad Msen 6:09.72
9 Natalie Chapman 97 IF Göta Karlstad Ksen 6:50.58
DNF Tilda Tjälve 98 IF Göta Karlstad Ksen DNF
           
Plac. 18:30 1500m Heat A F.år Förening Klass Resultat
1 Anders Eriksson 82 IF Göta Karlstad Msen 4:07.87
2 André Rangelind 91 IF Göta Karlstad Msen 4:08.90
3 Sören Persson 65 IF Göta Karlstad Msen 4:31.36
4 Kristian Magnusson 78 Set Sail IF Msen 4:33.22
5 Karl- Martin Nordling 77 IF Göta Karlstad Msen 4:40.96
6 Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad Msen 4:43.26
7 Lars Lundegård 65 IF Göta Karlstad Msen 4:44.98
8 Lars Olsson 70 IF Göta Karlstad Msen 4:48.63
9 Lennart Eriksson 66 IF Göta Karlstad Msen 4:54.16
10 Leif Helgman 61 IF Göta Karlstad Msen 4:54.74
11 Malcolm Chapman 71 IF Göta Karlstad Msen 4:55.31
           
Plac. Samlad lista F.år Förening Klass Resultat
           
1 Sigrid Josefsson 85 Nilivaara IS Ksen 5:26.05
2 Emelina Schytzer 97 IF Göta Karlstad Ksen 5:54.33
3 Hanne Gustafsson 95 IF Göta Karlstad Ksen 6:00.39
4 Natalie Chapman 97 IF Göta Karlstad Ksen 6:50.58
DNF Tilda Tjälve 98 IF Göta Karlstad Ksen DNF
           
1 Anders Eriksson 82 IF Göta Karlstad Msen 4:07.87
2 André Rangelind 91 IF Göta Karlstad Msen 4:08.90
3 Sören Persson 65 IF Göta Karlstad Msen 4:31.36
4 Kristian Magnusson 78 Set Sail IF Msen 4:33.22
5 Karl- Martin Nordling 77 IF Göta Karlstad Msen 4:40.96
6 Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad Msen 4:43.26
7 Lars Lundegård 65 IF Göta Karlstad Msen 4:44.98
8 Lars Olsson 70 IF Göta Karlstad Msen 4:48.63
9 Lennart Eriksson 66 IF Göta Karlstad Msen 4:54.16
10 Leif Helgman 61 IF Göta Karlstad Msen 4:54.74
11 Malcolm Chapman 71 IF Göta Karlstad Msen 4:55.31
12 Stefan Tarstedt 62 IF Göta Karlstad Msen 5:00.79
13 Mats Nordmark 72 IF Göta Karlstad Msen 5:01.34
14 Dan Carlson 65 IF Göta Karlstad Msen 5:17.81
15 Philip Linde 97 IF Göta Karlstad Msen 5:42.28
16 Dan Brandt 81 IF Göta Karlstad Msen 6:09.72