DM 10.000m 2013   Värmland    
  Löparnas Kväll        
  Torsdag den 8 augusti 2013        
  Tingvalla IP, Karlstad        
  Arrangör: IF Göta Karlstad        
  Tävlingsledare: Mats Lundström        
  14 grader, regn        
           
Plac. 400m - Start 18:15 F.år Förening Bana Resultat
1 Sören Persson 65 IF Göta Karlstad 3 56.42
2 Magnus Thorstensson 77 IF Göta Karlstad 4 58.82
3 Zandra Karlsson 83 IF Göta Karlstad 2 83.10
           
Plac. Heat B - Start 18:30 F.år Förening Klass Resultat
1 Lennart Eriksson 66 IF Göta Karlstad M45 38:16.35
2 Daniel Rudner 83 IF Göta Karlstad Msen 38:57.20
3 Zekaryas Tadesse 81 IF Göta Karlstad Msen 39:13.43
4 Marcus Grindange 72 Turebergs FK M40 39:14.75
5 Linda Take 73 IF Göta Karlstad K40 39:25.02
6 Leif Helgman 61 IF Göta Karlstad M50 39:41.25
7 Per-Anders Lindblad 73 SISU Forshaga M40 40:43.16
8 Mats Nordmark 72 IF Göta Karlstad M40 40:54.10
9 Sigrid Josefsson 85 Nilivaara IS Ksen 41:32.14
10 Anna Nyström 81 IF Göta Karlstad Ksen 41:51.42
11 Joakim Magnusson 86 Nilivaara IS Msen 42:47.45
12 Jan-Åke Östlund 50 Säffle Friidrott M60 46:51.36
13 Dan Brandt 81 IF Göta Karlstad Msen 48:14.81
DNF Malcolm Chapman 71 IF Göta Karlstad M40 DNF
           
Plac. Heat A - Start 19:30 F.år Förening Klass Resultat
1 Anders Eriksson 82 IF Göta Karlstad Msen 33:10.11
2 Leif Sjöström 68 IF Göta Karlstad M45 33:49.87
3 Fredrik Nordström 72 IF Göta Karlstad M40 35:07.89
4 Anton Nilsson 94 IF Göta Karlstad Msen 35:13.95
5 Henrik Ohlsson 87 IF Göta Karlstad Msen 36:00.02
6 Karl-Martin Nordling 77 IF Göta Karlstad M35 36:32.02
7 Håkan Jonsson 74 IFK Kristinehamn M35 37:06.09
8 Per-Anders Ottersten 61 IF Göta Karlstad M50 37:18.23
9 Olof Ingstorp 67 IF Göta Karlstad M45 38:22.02
DNF Lars Lundegård 65 IF Göta Karlstad M45 DNF
           
Plac. Samlad lista F.år Förening Klass Resultat
           
1 Linda Take 73 IF Göta Karlstad K40 39:25.02
2 Sigrid Josefsson 85 Nilivaara IS Ksen 41:32.14
3 Anna Nyström 81 IF Göta Karlstad Ksen 41:51.42
           
1 Anders Eriksson 82 IF Göta Karlstad Msen 33:10.11
2 Leif Sjöström 68 IF Göta Karlstad M45 33:49.87
3 Fredrik Nordström 72 IF Göta Karlstad M40 35:07.89
4 Anton Nilsson 94 IF Göta Karlstad Msen 35:13.95
5 Henrik Ohlsson 87 IF Göta Karlstad Msen 36:00.02
6 Karl-Martin Nordling 77 IF Göta Karlstad M35 36:32.02
7 Håkan Jonsson 74 IFK Kristinehamn M35 37:06.09
8 Per-Anders Ottersten 61 IF Göta Karlstad M50 37:18.23
9 Lennart Eriksson 66 IF Göta Karlstad M45 38:16.35
10 Olof Ingstorp 67 IF Göta Karlstad M45 38:22.02
11 Daniel Rudner 83 IF Göta Karlstad Msen 38:57.20
12 Zekaryas Tadesse 81 IF Göta Karlstad Msen 39:13.43
13 Marcus Grindange 72 Turebergs FK M40 39:14.75
14 Leif Helgman 61 IF Göta Karlstad M50 39:41.25
15 Per-Anders Lindblad 73 SISU Forshaga M40 40:43.16
16 Mats Nordmark 72 IF Göta Karlstad M40 40:54.10
17 Joakim Magnusson 86 Nilivaara IS Msen 42:47.45
18 Jan-Åke Östlund 50 Säffle Friidrott M60 46:51.36
19 Dan Brandt 81 IF Göta Karlstad Msen 48:14.81
DNF Malcolm Chapman 71 IF Göta Karlstad M40 DNF
DNF Lars Lundegård 65 IF Göta Karlstad M45 DNF
           
Plac. Resultat per klass F.år Förening Klass Resultat
1 Sigrid Josefsson 85 Nilivaara IS Ksen 41:32.14
2 Anna Nyström 81 IF Göta Karlstad Ksen 41:51.42
           
1 Linda Take 73 IF Göta Karlstad K40 39:25.02
           
1 Anders Eriksson 82 IF Göta Karlstad Msen 33:10.11
2 Anton Nilsson 94 IF Göta Karlstad Msen 35:13.95
3 Henrik Ohlsson 87 IF Göta Karlstad Msen 36:00.02
4 Daniel Rudner 83 IF Göta Karlstad Msen 38:57.20
5 Zekaryas Tadesse 81 IF Göta Karlstad Msen 39:13.43
6 Joakim Magnusson 86 Nilivaara IS Msen 42:47.45
7 Dan Brandt 81 IF Göta Karlstad Msen 48:14.81
           
1 Karl-Martin Nordling 77 IF Göta Karlstad M35 36:32.02
2 Håkan Jonsson 74 IFK Kristinehamn M35 37:06.09
           
1 Fredrik Nordström 72 IF Göta Karlstad M40 35:07.89
2 Marcus Grindange 72 Turebergs FK M40 39:14.75
3 Per-Anders Lindblad 73 SISU Forshaga M40 40:43.16
4 Mats Nordmark 72 IF Göta Karlstad M40 40:54.10
DNF Malcolm Chapman 71 IF Göta Karlstad M40 DNF
           
1 Leif Sjöström 68 IF Göta Karlstad M45 33:49.87
2 Lennart Eriksson 66 IF Göta Karlstad M45 38:16.35
3 Olof Ingstorp 67 IF Göta Karlstad M45 38:22.02
DNF Lars Lundegård 65 IF Göta Karlstad M45 DNF
           
1 Per-Anders Ottersten 61 IF Göta Karlstad M50 37:18.23
2 Leif Helgman 61 IF Göta Karlstad M50 39:41.25
           
1 Jan-Åke Östlund 50 Säffle Friidrott M60 46:51.36