RESULTAT mellan 20 aug och 21 aug
Götas Ungdomsspel 2022-08-20/21
Karlstad, Tingvalla IP/Massas
IF Göta, Karlstad
Uppdaterad: 2022-08-22 17:04
 
M 100m
Final-0,421 aug 
Alexander Oliver05IF Göta Karlstad11.00       
Eric Larsson93IF Göta Karlstad11.34       
Rikard Throgen-Hedin03SK Bore11.43       
Andrei Popa06Mariestads AIF11.50       
Ali Dawood06IF Göta Karlstad11.81       
Alfred Bäckryd04Kils AIK12.68       
Magnus Thorstensson77IF Göta Karlstad13.30       


M 200m
Final1,621 aug 
Alexander Oliver05IF Göta Karlstad22.32       
Eric Larsson93IF Göta Karlstad22.82       
Ali Dawood06IF Göta Karlstad24.14       
Jenson King07KFUM Arvika26.04       
Magnus Thorstensson77IF Göta Karlstad26.96       


M 400m
Final21 aug 
Ali Dawood06IF Göta Karlstad53.13       
Jakob Hallgren04IF Göta Karlstad56.23       


M 800m
Final21 aug 
Nils Erixon05IF Göta Karlstad 2:06.69       
Sören Persson65IF Göta Karlstad 2:08.95       
Lucas Björfelt08IF Göta Karlstad 2:09.19       
Isak Holmgård05IF Göta Karlstad 2:13.34       
Fredrik Welander05IF Göta Karlstad 2:21.60       
Jacob Åhman07IF Göta Karlstadbröt       


M Höjd
21 aug 
Melwin Lycke Holm04Kils AIK217       
Andrei Popa06Mariestads AIF190       
Mattias Green98Säffle FIK187       
Arvid Ryberg98IF Göta Karlstad184       
Henrik Thoms76IF Göta Karlstad181       
Stefan Holm76Kils AIK177       

165169173177181184187190194200206211214217220
M.Lycke Holmo-o-oooxoxxoxxoxxx
A.Rybergoooooxoxxx
M.Greenooxxooxxx
S.Holmoooxoxxx
H.Thomsooooxoxxx
A.Popaxooooxxoxxx


M Stav
21 aug 
Rikard Throgen-Hedin03SK Bore426       
Jack Forsberg06Västerås FK396       

336346356366376386396406416426436441446451456
R.Throgen-Hedin----oo-o-oxxx
J.Forsberg---xxooxoxxoxxx


M Längd
21 aug 
Rikard Throgen-Hedin03SK Bore6,15       
Albin Gyhlenius05KFUM Örebro6,07       
Alexander Oliver05IF Göta Karlstad5,91       

1 2 3 4 5 6 
R.Throgen-Hedin5,991,55,8705,62-0,5X2,86,08-0,66,15-1,3
A.GyhleniusX1,6X3,26,07-1,2X3,83,043,0X0,0
A.Oliver--5,750,75,912,5X3,1X2,8


M Diskus2.0 kg
20 aug 
Andreas Winborg99Västerås FK33,63       

1 2 3 4 5 6 
A.Winborg33,4633,63


M Slägga7.26 kg
20 aug 
Hugo Sörby01Upsala IF64,54       
Alfons Haals02Västerås FK60,79       
Leo Bystedt03Västerås FK57,71    pb   
Johannes Nilsson98Västerås FK54,13       
Jonas Hansson-Bergén94KFUM Örebro53,53       

1 2 3 4 5 6 
H.Sörby63,0964,5464,25X64,0562,65
L.Bystedt57,71X56,95X56,83X
A.HaalsX59,7560,79X59,93X
J.Hansson-Bergén53,5351,4350,1650,2550,8652,71
J.Nilsson51,17X51,4151,5250,9054,13


M Spjut800 g
20 aug 
Jakob Eriksson98IF Göta Karlstad68,86       
Esa Hiltunen96Ullevi FK66,21       
Joni Kaartinen89Örgryte IS63,77       
Filip Sundin04IF Göta Karlstad57,91       

1 2 3 4 5 6 
J.Eriksson68,8664,7565,9068,3266,9667,49
J.Kaartinen62,8663,1863,77X61,16X
F.Sundin51,7353,7851,5353,7154,1557,91
E.Hiltunen64,5063,1664,22X65,1566,21


P19 Kula6.0 kg
20 aug 
Rikard Throgen-Hedin03SK Bore12,73       

1 2 3 4 5 6 
R.Throgen-Hedin12,4912,73


P19 Diskus1.75 kg
20 aug 
Rikard Throgen-Hedin03SK Bore50,00       

1 2 3 4 5 6 
R.Throgen-Hedin47,9450,00


P19 Slägga6.0 kg
20 aug 
Leo Bystedt03Västerås FK66,60       

1 2 3 4 5 6 
L.Bystedt66,60-


P19 Spjut800 g
20 aug 
Filip Sundin04IF Göta Karlstad52,27       

1 2 3 4 5 6 
F.Sundin50,1452,27X---


P17 Häck 300m84 cm
21 aug 
Jack Forsberg06Västerås FK43.73       


P17 Kula5.0 kg
20 aug 
Anton Eklind05KFUM Örebro11,25    pb   

1 2 3 4 5 6 
A.Eklind10,8411,25


P17 Slägga5.0 kg
20 aug 
Daniel Kindvall05Fjugesta IF55,33       

1 2 3 4 5 6 
D.Kindvall55,3350,91


P17 Spjut700 g
20 aug 
Felix Maximillian Skare06Ski IL50,94       
Anton Eklind05KFUM Örebro35,90       

1 2 3 4 5 6 
F.SkareX49,3950,94X47,30X
A.EklindX32,44X34,46X35,90


P15 80m
2,121 aug 
Manne Moberg07IF Göta Karlstad10.00       
Jenson King07KFUM Arvika10.09       
Robin Lövdal08Karlskoga FI10.39       


P15 Höjd
21 aug 
Robin Lövdal08Karlskoga FI180       
Albin Westlund07Kils AIK163       
Manne Moberg07IF Göta Karlstad155       

150155160163166169172180183
R.Lövdal----o--xxoxxx
M.Mobergoxoxxx
A.Westlund---o-xxx


P15 Stav
21 aug 
Elias Andersson07Finspångs AIK346       
Gustav Höök08Säffle FIK236       
Olle Höök08Säffle FIK226       
Marcial Zetterfeldt07Finspångs AIK0       

206226236246256276286296306316326336346356
M.Zetterfeldt-----------xxx
G.Höök-xooxxx
E.Andersson----------o-oxxx
O.Höökoxxoxxx


P15 Längd
21 aug 
Robin Lövdal08Karlskoga FI5,42    pb   
Gustaf Nilsson07IF Göta Karlstad4,23       

1 2 3 4 5 6 
R.Lövdal5,013,1X1,45,290,0X1,25,062,05,420,9
G.Nilsson4,232,64,102,24,031,24,151,64,122,3X1,1


P15 Kula4.0 kg
20 aug 
Albin Westlund07Kils AIK13,79    pb   
Sigurd Smitt-Ingebretsen07BUL11,25    pb   
Gustav Höök08Säffle FIK10,16       
Olle Höök08Säffle FIK8,24       

1 2 3 4 5 6 
S.Smitt-Ingebrets11,25X
G.Höök8,9010,16
O.Höök8,018,24
A.Westlund13,7913,63


P15 Diskus1.0 kg
20 aug 
Sigurd Smitt-Ingebretsen07BUL44,36       
Albin Westlund07Kils AIK44,24    pb   
Gustav Höök08Säffle FIK30,26    pb   
Fredrik Jansson07IF Göta Karlstad29,23    pb   
Otto Hallgren07IF Göta Karlstad28,70    pb   
Isak Olsson08Glanshammars IF24,14    pb   
Olle Höök08Säffle FIK22,99    pb   
Elton Järpegård08Säffle FIK21,05       

1 2 3 4 5 6 
S.Smitt-Ingebrets42,1844,36
G.Höök26,3530,26
F.Jansson25,5329,23
E.Järpegård18,2921,05
O.HallgrenX28,70
A.Westlund44,2443,88
O.Höök22,9922,30
I.Olsson24,1423,57


P15 Slägga4.0 kg
20 aug 
Sigurd Smitt-Ingebretsen07BUL50,75    pb   
Albin Westlund07Kils AIK43,25       
Isak Olsson08Glanshammars IF35,43    pb   
Fredrik Jansson07IF Göta Karlstad29,39    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Olsson35,4334,11
S.Smitt-Ingebrets50,5550,75
F.Jansson25,3829,39
A.Westlund43,2542,87


P15 Spjut600 g
20 aug 
Albin Westlund07Kils AIK46,45       
Gustav Höök08Säffle FIK37,52       
Otto Hallgren07IF Göta Karlstad30,97    pb   
Olle Höök08Säffle FIK29,93       

1 2 3 4 5 6 
A.Westlund36,5346,45X41,54X43,52
G.Höök37,0437,52XXXX
O.HöökXXX27,0729,93X
O.Hallgren26,4030,97X27,5929,369,00


P13 60m
Final0,821 aug 
Carl Östberg09Finspångs AIK 8.65       
Isak Grenegård09IF Göta Karlstad 8.82       
Isak Mathiasson09Kils AIK10.03       


P13 Höjd
21 aug 
Anton Pranjic09IFK Kristinehamn143    pb   
Isak Mathiasson09Kils AIK113       
99 Liam Olsson11IF Göta Karlstad143        Utom tävl.

105113120125130135140143146
L.Olsson--ooooooxxx
I.Mathiassonooxxx
A.Pranjic--ooooxxooxxx


P13 Stav
21 aug 
Carl Östberg09Finspångs AIK296       
Isak Grenegård09IF Göta Karlstad236    pb   

196216226236246256266276286296306311316321326
I.Grenegård-oooxxx
C.Östberg-------xxoooxxx


P13 Längdzon
21 aug 
Isak Grenegård09IF Göta Karlstad4,60       
Isak Mathiasson09Kils AIK3,83    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Grenegård4,431,94,602,83,551,5X1,74,311,7-
I.MathiassonX0,63,402,33,713,33,540,73,702,23,833,2


P13 Kula3.0 kg
21 aug 
Anton Pranjic09IFK Kristinehamn11,70       
Isak Mathiasson09Kils AIK8,84    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Mathiasson8,25X8,298,228,698,84
A.Pranjic11,6410,8411,4911,7011,4411,52


P13 Spjut400 g
21 aug 
Carl Östberg09Finspångs AIK32,20       
Isak Grenegård09IF Göta Karlstad30,78       
Isak Mathiasson09Kils AIK28,93       
Anton Pranjic09IFK Kristinehamn28,06    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Mathiasson28,5528,93
C.Östberg28,8932,20
A.Pranjic27,1328,06
I.Grenegård28,8130,78


P12 60m
Final0,921 aug 
Emil Sjöholm10KFUM Örebro 9.16       
Ludwig Jalakas10Karlskoga FI 9.70       
Jonas Longrée10IF Göta Karlstad 9.90       
Vilgot Elfström10IFK Kristinehamn10.37       


P12 Längdzon
21 aug 
Emil Sjöholm10KFUM Örebro4,65    pb   
Ludwig Jalakas10Karlskoga FI3,88       
Jonas Longrée10IF Göta Karlstad3,80    pb   
Karl Vinblad10KFUM Örebro3,60    pb   

1 2 3 4 5 6 
J.Longrée3,681,23,800,03,751,23,690,23,752,13,792,3
K.VinbladX0,23,512,63,590,73,570,33,603,1X1,9
L.Jalakas3,882,33,821,63,860,53,731,33,472,92,642,1
E.Sjöholm4,422,24,473,24,472,04,501,84,652,54,621,5


P12 Kula3.0 kg
21 aug 
Ville Bjuhr10IFK Kristinehamn9,03       
Ludwig Jalakas10Karlskoga FI7,05       

1 2 3 4 5 6 
V.Bjuhr7,647,437,599,038,837,76
L.Jalakas6,556,796,586,506,727,05


P12 Spjut400 g
21 aug 
Ville Bjuhr10IFK Kristinehamn27,95    pb   
Ludwig Jalakas10Karlskoga FI18,03       
Karl Vinblad10KFUM Örebro17,79    pb   

1 2 3 4 5 6 
V.Bjuhr27,9522,63
K.Vinblad14,6817,79
L.Jalakas14,3018,03


P11 60mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 400mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 HöjdResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 StavResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 Kula2.0 kgResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P11 Spjut400 gResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P10 60mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P10 400mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P10 HöjdResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

P10 Kula2.0 kgResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

K 100m
Final2,121 aug 
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK12.32       
Irma Jonhed05IF Göta Karlstad12.62       
Anichukwu Chekube05KFUM Örebro12.88       
My Olsson09IF Göta Karlstad12.94       
Nova Rosengren06IF Göta Karlstad13.79       


K 400m
Final21 aug 
Lathifa Afrah05IF Göta Karlstad58.41       
Maja Simonsson06Hammarby IF60.12       
Ella Holmqvist05IF Göta Karlstad60.29       
My Olsson09IF Göta Karlstad60.76       
Filippa Dedorsson02IF Göta Karlstad65.85       


K Höjd
21 aug 
Evelina Erlandsson94IF Göta Karlstad172       
Sarah Van Beilen02Holland172       
Emma Hjelm05IF Göta Karlstad150       
Emilia Olsson94Eskilstuna FI145       

135140145150155160164168172174
S.Van Beilenoxoxoxxx
E.Olssonooxoxxx
E.Erlandssonooxoxxx
E.Hjelmoxxoxxx


K Stav
21 aug 
Agnes Friberg05IF Göta Karlstad296       

246256266276286296310311316321326331336341346
A.Friberg---xoxooxxx


K Längd
21 aug 
Ebba Vold Johannesson06IFK Sunne FK5,49       
Irma Jonhed05IF Göta Karlstad5,28       
Stella Önander06KFUM Örebro4,77       

1 2 3 4 5 6 
S.ÖnanderX1,5X4,3X1,34,731,24,771,5X1,2
E.Vold Johannesso5,200,75,361,25,490,65,120,6--
I.Jonhed5,011,35,03-0,15,131,35,212,7X-1,75,28-1,0


K Tresteg
21 aug 
Evelina Olsson08IFK Sunne FK11,48       
Sophie Säwe04Kils AIK10,88       
Josefine Johansson08IF Göta Karlstad10,50       
Felicia Persson06Katrineholms SK10,24       

1 2 3 4 5 6 
S.SäweX2,610,722,6X-3,0X1,910,882,810,770,9
J.Johansson10,031,610,320,0X1,810,505,510,11-0,59,000,5
E.Olsson10,521,79,831,011,303,410,850,511,260,711,481,2
F.Persson9,52-1,0X0,010,121,610,242,010,020,0X1,2


K Kula4.0 kg
20 aug 
Emilia Malmehed01IF Göta Karlstad13,79       
Sarah Van Beilen02Holland11,23       
Rebecca Edberg98KFUM Örebro7,59       

1 2 3 4 5 6 
E.Malmehed13,79X
R.Edberg7,59X
S.Van Beilen11,2310,79


K Diskus1.0 kg
20 aug 
Erica Larsson90IF Göta Karlstad45,61       
Amanda Fridberg02IF Göta Karlstad37,15       
Ida Stenbäck99SK Bore35,57       
Rebecca Edberg98KFUM Örebro24,90       

1 2 3 4 5 6 
R.Edberg24,9023,67
I.Stenbäck34,5335,57
A.Fridberg37,15X
E.Larsson45,6144,79


K Slägga4.0 kg
20 aug 
Sara Forssell00Motala AIF65,00       
Kajsa Wennberg96Upsala IF63,34       
Rebecka Hallerth96Spårvägens FK62,92       
Eleni Larsson93Spårvägens FK60,41       
Linnea Jönsson95Upsala IF57,53       
Emma Palmgren01IF Göta Karlstad55,52       
Alexandra Nilsson02IF Göta Karlstad51,75       
Ida Stenbäck99SK Bore49,14       
Amanda Fridberg02IF Göta Karlstad48,92       
10 Ella Asplund00KFUM Örebro44,33       

1 2 3 4 5 6 
A.FridbergXX48,92
E.Palmgren55,5253,12X55,0852,5752,54
L.Jönsson57,5354,47X55,83XX
E.Asplund42,13X44,33
K.Wennberg62,2162,4760,8463,3462,10X
E.Larsson60,4160,24X59,1159,91X
S.Forssell65,0062,8064,25XX63,81
A.Nilsson51,4151,2651,7548,5151,51X
R.Hallerth61,9960,6362,8462,929,0061,85
I.Stenbäck49,1448,54XXX47,89


K Spjut600 g
20 aug 
Carolin Näslund98IF Göta Karlstad51,63    sb   
Caroline Bredsten98IFK Lidingö41,87       
Amanda Nilsson99Örgryte IS40,23       
Tilda Bernhult04KFUM Örebro39,84       
Sarah Van Beilen02Holland35,02       

1 2 3 4 5 6 
S.Van Beilen35,02XXX--
C.Bredsten36,39XX36,3639,2641,87
A.Nilsson40,2339,49X39,9139,62X
C.Näslund51,6349,4149,86XX49,82
T.Bernhult39,84XXX39,7539,43


F19 Kula4.0 kg
20 aug 
Bea Vold Johannesson04IFK Sunne FK11,99       
Tilda Bernhult04KFUM Örebro11,99       
Natalie Persson03Katrineholms SK8,24       

1 2 3 4 5 6 
B.Vold Johannesso11,5011,99
T.Bernhult11,99X
N.PerssonX8,24


F19 Diskus1.0 kg
20 aug 
Tilda Bernhult04KFUM Örebro39,89    sb   
Natalie Persson03Katrineholms SK32,74       

1 2 3 4 5 6 
N.Persson31,9432,74
T.Bernhult39,8935,89


F19 Slägga4.0 kg
20 aug 
Caitlin Wennberg04Upsala IF48,99       
Rebecka Essman03Råby-Rekarne FIF38,27       

1 2 3 4 5 6 
R.Essman38,2737,72
C.Wennberg48,1648,99


F17 100m häck76 cm
2,521 aug 
Emma Hjelm05IF Göta Karlstad17.18       


F17 Häck 300m76 cm
Final21 aug 
Ida Kristiansson06IF Göta Karlstad49.36       


F17 Kula3.0 kg
20 aug 
Felicia Persson06Katrineholms SK10,40       
Annie Engelbrektsson Jonsson05IF Göta Karlstad8,94       

1 2 3 4 5 6 
A.Engelbrektsson 8,848,94
F.Persson9,6610,40


F17 Diskus1.0 kg
20 aug 
Nova Renåker05Tjalve FIF38,29       
Ellen Mähler06SK Bore32,14       
Desiree Essman06Råby-Rekarne FIF26,97       
Annie Engelbrektsson Jonsson05IF Göta Karlstad19,15    pb   
99 Felicia Bjärnlöv08Eksjö Södra IK25,75        utom tävla

1 2 3 4 5 6 
F.Bjärnlöv21,8925,75
E.Mähler31,2932,14
N.Renåker38,2938,11
A.Engelbrektsson 19,15X
D.Essman24,5426,97


F17 Slägga3.0 kg
20 aug 
Patricia Kamga06Upsala IF60,47       
Rut Eklöf05Upsala IF58,21    pb   
Ellen Mähler06SK Bore47,64       
Desiree Essman06Råby-Rekarne FIF46,06       
Annie Engelbrektsson Jonsson05IF Göta Karlstad35,70       

1 2 3 4 5 6 
R.Eklöf58,1958,21
P.Kamga60,2360,47
E.Mähler47,6445,48
D.Essman46,0643,37
A.Engelbrektsson 33,8635,70


F17 Spjut500 g
20 aug 
Ellevine Kathleen Skare05Ski IL45,33       
Ellen Mähler06SK Bore38,33       
Nova Renåker05Tjalve FIF34,23       

1 2 3 4 5 6 
E.Skare44,80X-45,33-43,05
E.Mähler34,18X38,33X32,7035,35
N.Renåker33,4834,23XX29,9932,64


F15 80m
Final0,221 aug 
Evelina Olsson08IFK Sunne FK10.05       
Astrid Fakelius08Brattås CK10.28       
Jostin King08KFUM Arvika11.03       
Josefine Johansson08IF Göta Karlstad11.11       
Elin Rubertsson07IF Göta Karlstad11.42       
Moa Cassersten07Karlskoga FI12.19       


F15 Häck 80m76 cm
Final1,121 aug 
Astrid Fakelius08Brattås CK12.01       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK12.61       
Moa Karlsson08IF Göta Karlstad12.74       
Ella Östblom08Gefle IF12.99       
Moa Cassersten07Karlskoga FI15.26       


F15 Häck 300m76 cm
Final21 aug 
Ella Östblom08Gefle IF47.45       
Ella Johansson07Hammarby IF47.89       
Moa Karlsson08IF Göta Karlstad48.88       


F15 Höjd
21 aug 
Nathalie Wiman Ahlstedt08IF Göta Karlstad159       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK153       
Tuvali Åhser08IF Göta Karlstad145       
Matilda Lindén08IF Göta Karlstad140       
Emma Nehlin08Tjalve FIF140       

115123130135140145150153156159162
N.Wiman Ahlstedt-----ooooxoxxx
E.Nehlin--ooxoxxx
T.Åhser-ooooxxoxxx
M.Lindén--oooxxx
E.Olsson----ooxxoxxoxxx


F15 Stav
21 aug 
Nathalie Wiman Ahlstedt08IF Göta Karlstad291       
Ella Johansson07Hammarby IF286       
Tuvali Åhser08IF Göta Karlstad266    pb   
Emma Nehlin08Tjalve FIF0       

216226236246256266276281286291296301306311316
T.Åhserooxooooxxx
E.Nehlin---xxx
N.Wiman Ahlstedt---oooo-xoxoxxx
E.Johansson-----oo-xoxxx


F15 Längd
21 aug 
Evelina Olsson08IFK Sunne FK5,76    pb   
Astrid Fakelius08Brattås CK5,55    pb   
Elin Rubertsson07IF Göta Karlstad4,82       
Josefine Johansson08IF Göta Karlstad4,62       
Amanda Karlsson07IF Göta Karlstad4,34       
Moa Cassersten07Karlskoga FI4,17    pb   
Aliz Halász07IF Göta Karlstad3,71       

1 2 3 4 5 6 
E.Olsson5,061,1X1,45,492,35,700,85,762,55,572,4
E.Rubertsson4,720,04,821,44,742,2X3,1X0,6X2,8
A.Halász3,710,0-----
M.Cassersten3,910,63,570,74,171,34,151,14,122,1X1,0
A.Fakelius5,550,35,351,45,421,15,160,45,524,05,293,4
A.Karlsson4,172,64,121,4X2,04,342,8X2,3X1,2
J.Johansson4,621,74,591,84,501,54,513,2X3,0X0,0


F15 Kula3.0 kg
20 aug 
Julia Karlsson07KFUM Örebro11,34       
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK10,15       
Jostin King08KFUM Arvika8,68       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK8,11       
Signe Spännar07IFK Nora8,02    pb   
Elvira Spalin07IFK Nora6,78    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Spännar7,958,02
E.Spalin6,786,42
J.Karlsson11,3410,75
E.Olsson8,117,70
J.King8,688,59
O.Thorell9,7310,15


F15 Diskus0.75 kg
20 aug 
Ella Johansson07Hammarby IF34,97       
Julia Karlsson07KFUM Örebro32,82       
Felicia Bjärnlöv08Eksjö Södra IK32,30       
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK30,17       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK27,71       
Moa Karlsson08IF Göta Karlstad27,37    pb   
Signe Spännar07IFK Nora24,50    pb   
Elvira Spalin07IFK Nora16,30       
99 Molly Lindén10IF Göta Karlstad25,34        utom tävla

1 2 3 4 5 6 
F.Bjärnlöv32,3029,27
M.Karlsson27,3725,31
S.Spännar24,2724,50
J.Karlsson32,82X
E.Olsson25,7527,71
E.Spalin16,30X
O.Thorell26,3530,17
M.Lindén22,6225,34
E.Johansson33,7834,97


F15 Slägga3.0 kg
20 aug 
Felicia Bjärnlöv08Eksjö Södra IK45,76    pb   
Molly Åkerblom07Västerås FK44,36       
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK42,29    pb   
Elin Björkholtz08KFUM Arvika34,85    pb   
Julia Karlsson07KFUM Örebro31,02       
Matilda Lindén08IF Göta Karlstad26,20       
Signe Spännar07IFK Nora23,93    pb   
Elvira Spalin07IFK Nora18,32       
Nathalie Wiman Ahlstedt08IF Göta Karlstad0,00       

1 2 3 4 5 6 
E.Spalin18,3215,36
F.Bjärnlöv43,4645,76
M.Lindén26,2024,74
E.Björkholtz33,4134,85
M.Åkerblom44,3643,51
O.Thorell41,6642,29
J.Karlsson30,5831,02
S.Spännar23,93X
N.Wiman AhlstedtXX


F15 Spjut500 g
20 aug 
Ella Johansson07Hammarby IF30,67       
Evelina Olsson08IFK Sunne FK28,96       
Moa Karlsson08IF Göta Karlstad28,73    pb   
Matilda Lindén08IF Göta Karlstad24,78       
Elvira Spalin07IFK Nora14,43       

1 2 3 4 5 6 
E.Olsson28,96XXXXX
M.KarlssonX24,5324,1424,12X28,73
E.Johansson30,67XXXXX
M.Lindén23,7124,78X23,9124,49X
E.Spalin13,4413,95X14,4114,43X


F13 60m
Försök heat 12,421 aug 
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad 8.54q       
Wanja Öhman09IFK Kristinehamn 8.58q       
Agnes Schröder09KFUM Arvika 8.69q       
Tiril Gustafsson09Kils AIK 8.97q       
Minea Lannerås09IFK Kristinehamn 9.66        

Försök heat 23,621 aug 
Trulsa Lech09SK Bore 8.62q       
Julia Hillerström09Kils AIK 8.68q       
Rebecka Albinsson09Karlskoga FI 8.69q       
Elin Abelin09Säffle FIK 9.17        
Clara Eng09IF Göta Karlstad 9.40        

Final3,221 aug 
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad 8.46       
Wanja Öhman09IFK Kristinehamn 8.55       
Agnes Schröder09KFUM Arvika 8.65       
Trulsa Lech09SK Bore 8.67       
Julia Hillerström09Kils AIK 8.81       
Rebecka Albinsson09Karlskoga FI 8.86       
Tiril Gustafsson09Kils AIK 8.96       


F13 600m
21 aug 
Nora Karlsson09IF Göta Karlstad 1:50.50       
Rebecka Albinsson09Karlskoga FI 1:59.56       
Agnes Schröder09KFUM Arvika 2:01.47       


F13 Häck 60m68 cm
Final0,621 aug 
Rebecka Albinsson09Karlskoga FI10.744       
Ebba Hammarstrand09Tjalve FIF10.966       
Trulsa Lech09SK Bore12.837       

Final1,621 aug 
My Olsson09IF Göta Karlstad 9.371       
Klara Johansson09Stocksäters IF 9.862       
Nora Karlsson09IF Göta Karlstad 9.873       
Elin Abelin09Säffle FIK10.925       


F13 Höjd
21 aug 
Klara Johansson09Stocksäters IF150       
Agnes Schröder09KFUM Arvika143       
Julia Hillerström09Kils AIK135       
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad135       
Elin Abelin09Säffle FIK130       
Trulsa Lech09SK Bore130       

105113120125130135140143146150154
J.Hillerström---ooxoxxx
T.Lech---xoxoxxx
E.Högman Skager---ooxoxxx
E.Abelin--oooxxx
A.Schröder---oooxooxxx
K.Johansson-----oxoxoooxxx


F13 Stav
21 aug 
Klara Johansson09Stocksäters IF286       
Ebba Hammarstrand09Tjalve FIF256       
Mira Andersson Lernman09IF Göta Karlstad206    pb   
Hanna Mårtensson09IF Göta Karlstad196       

176186196206216226236246256266276286291296301
M.Andersson Lernmoxooxxoxxx
E.Hammarstrand--------oxxx
K.Johansson-------ooooo-xxx
H.Mårtenssonxxooxoxxx


F13 Längdzon
21 aug 
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad4,85       
Nora Karlsson09IF Göta Karlstad4,77    pb   
Julia Hillerström09Kils AIK4,76       
Agnes Schröder09KFUM Arvika4,40       
Wanja Öhman09IFK Kristinehamn4,27    pb   
Elin Abelin09Säffle FIK4,18       
Ebba Hammarstrand09Tjalve FIF4,00       
Tiril Gustafsson09Kils AIK3,94       
Minea Lannerås09IFK Kristinehamn3,63       

1 2 3 4 5 6 
A.Schröder4,27-1,74,30-2,04,40-2,94,22-3,34,31-1,54,32-1,9
M.Lannerås3,520,13,63-2,93,63-1,6---
E.Högman Skager4,65-1,94,75-2,94,76-3,04,72-2,04,720,04,85-1,6
N.Karlsson4,52-0,94,58-3,34,770,04,50-1,94,64-0,44,53-1,5
E.Abelin4,18-0,74,07-2,93,93-1,03,97-1,3X-2,64,07-2,2
W.Öhman4,05-1,7X-2,94,270,03,54-2,64,10-2,64,240,0
T.Gustafsson3,94-0,43,92-0,93,89-1,43,85-0,73,940,03,90-1,4
E.Hammarstrand3,92-1,34,00-2,93,80-0,74,00-1,83,99-2,82,60-2,4
J.Hillerström4,55-2,64,76-1,64,64-0,14,73-1,94,700,04,750,0


F13 Kula2.0 kg
21 aug 
Lisa Holmgren09IF Göta Karlstad11,54    pb   
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad10,57       
Astrid Leandersson09IF Göta Karlstad10,37       
Molly Lindén10IF Göta Karlstad9,61       
Agnes Schröder09KFUM Arvika9,17    pb   
Elin Abelin09Säffle FIK8,45    pb   
Mira Andersson Lernman09IF Göta Karlstad8,09    pb   
Ebba Hammarstrand09Tjalve FIF7,61       
Tiril Gustafsson09Kils AIK7,31       

1 2 3 4 5 6 
A.Leandersson10,3710,179,829,899,239,81
M.Andersson Lernm7,09X7,618,097,317,47
E.Abelin7,447,268,457,678,107,72
T.Gustafsson7,316,237,316,79--
M.Lindén7,888,859,61XXX
E.Högman Skager10,57XXX--
L.Holmgren10,9411,54XXX10,78
E.Hammarstrand7,426,697,407,267,107,61
A.Schröder8,979,149,178,16--


F13 Spjut400 g
21 aug 
Astrid Leandersson09IF Göta Karlstad23,61       
Lisa Holmgren09IF Göta Karlstad22,03    pb   
Rebecka Albinsson09Karlskoga FI20,61    pb   
Wanja Öhman09IFK Kristinehamn20,54       
Anne-Sophie Hartmann09SK Bore20,31       
Mira Andersson Lernman09IF Göta Karlstad19,95       
Minea Lannerås09IFK Kristinehamn19,22    pb   
Agnes Schröder09KFUM Arvika18,28       
Ella Högman Skager09IF Göta Karlstad17,00       
10 Hanna Mårtensson09IF Göta Karlstad11,48       

1 2 3 4 5 6 
A.Hartmann19,9220,31
M.Lannerås19,2217,81
W.Öhman18,4620,54
M.Andersson Lernm19,9516,94
H.Mårtensson11,48
E.Högman Skager17,00
R.Albinsson20,6119,96
L.Holmgren22,0319,59
A.Leandersson20,0523,61
A.Schröder18,2817,35


F12 60m
Försök heat 11,921 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI 8.60q       
Hanna Engström10KFUM Arvika 9.22q       
Ebba Karlsson10IF Göta Karlstad 9.30q       
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad 9.35q       
Alice Edgren10IK Vikings Friidrott10.04        
Filippa Hovdebo10IF Göta Karlstad10.11        
Elina Åhser10IF Göta Karlstad11.09        

Försök heat 21,621 aug 
Ebba Forslund Ekberg10KFUM Örebro 9.05q       
Erica Berglund10IF Göta Karlstad 9.07q       
Tora Forslund10IF Göta Karlstad 9.43q       
Tuva Ljunggren10KFUM Arvika 9.46        
Julia Karlsson10Säffle FIK 9.57        
Ida Enqvist10IF Göta Karlstad 9.99        

Final0,921 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI 8.61       
Erica Berglund10IF Göta Karlstad 9.13       
Hanna Engström10KFUM Arvika 9.14       
Ebba Forslund Ekberg10KFUM Örebro 9.22       
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad 9.49       
Ebba Karlsson10IF Göta Karlstad 9.55       
Tora Forslund10IF Göta Karlstad 9.64       


F12 600m
Final21 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI 1:52.65       
Erica Berglund10IF Göta Karlstad 2:04.43       
Tuva Ljunggren10KFUM Arvika 2:06.82       
Filippa Hovdebo10IF Göta Karlstad 2:12.14       
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad 2:14.31       


F12 Häck 60m68 cm
Final3,121 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI10.28       
Julia Karlsson10Säffle FIK11.98       
Ebba Karlsson10IF Göta Karlstad12.42       
Elina Åhser10IF Göta Karlstad14.79       


F12 Höjd
21 aug 
Julia Karlsson10Säffle FIK136       
Ebba Forslund Ekberg10KFUM Örebro136    pb   
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad120    pb   
Elina Åhser10IF Göta Karlstad100       

100108115120125130133136139144148152
E.Forslund Ekberg--ooooxoxxoxxx
E.Åhseroxxx
A.Isakssonooooxxx
J.Karlsson---oooxoxoxxx


F12 Längdzon
21 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI4,63    pb   
Ebba Forslund Ekberg10KFUM Örebro4,31       
Hanna Engström10KFUM Arvika4,16       
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad4,03       
Tora Forslund10IF Göta Karlstad3,91    pb   
Tuva Ljunggren10KFUM Arvika3,86       
Julia Karlsson10Säffle FIK3,82       
Ebba Karlsson10IF Göta Karlstad3,76       
Alma Wigh-Haraldsson10IFK Kristinehamn3,67    pb   
10 Ida Enqvist10IF Göta Karlstad3,53    pb   
11 Filippa Hovdebo10IF Göta Karlstad3,48    pb   
12 Alice Edgren10IK Vikings Friidrott3,34    pb   
13 Elina Åhser10IF Göta Karlstad3,17       

1 2 3 4 5 6 
E.Östin4,360,84,530,04,240,84,630,74,340,04,461,0
T.Forslund3,75-2,63,840,03,832,53,760,33,771,03,910,3
A.Wigh-Haraldsson3,59-1,5X1,23,671,0---
E.Åhser2,91-0,73,172,03,101,1---
I.Enqvist3,512,83,530,43,471,1---
A.Edgren3,33-0,33,341,13,260,0---
E.Forslund Ekberg4,241,8--4,31-0,14,26-0,64,09-0,3
T.LjunggrenX0,03,14-3,33,860,03,80-0,73,850,43,74-1,7
H.Engström3,98-1,43,942,13,91-0,13,870,04,060,94,16-0,1
A.Isaksson3,92-0,34,031,33,770,23,920,03,810,63,78-0,1
E.Karlsson3,66-0,63,76-0,53,710,03,560,32,741,33,61-0,3
J.Karlsson3,76-0,13,81-0,13,640,03,820,03,500,93,801,3
F.Hovdebo3,481,03,361,23,300,5---


F12 Kula2.0 kg
21 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI10,23       
Molly Lindén10IF Göta Karlstad10,20    pb   
Tuva Ljunggren10KFUM Arvika8,94    pb   
Anaïs Isaksson10IF Göta Karlstad8,79       
Erica Berglund10IF Göta Karlstad8,19       
Hanna Engström10KFUM Arvika7,94       
Ebba Forslund Ekberg10KFUM Örebro7,80       
Julia Karlsson10Säffle FIK7,55    pb   
Alma Wigh-Haraldsson10IFK Kristinehamn6,98    pb   
10 Tora Forslund10IF Göta Karlstad6,84       
11 Elina Åhser10IF Göta Karlstad6,78    pb   

1 2 3 4 5 6 
J.Karlsson7,267,557,507,347,096,48
A.Isaksson8,278,798,357,867,418,18
T.Forslund6,696,736,84---
H.EngströmX7,946,847,217,606,38
T.Ljunggren8,658,477,968,608,558,94
E.Berglund7,15X7,946,988,197,05
E.Östin10,0410,239,329,919,969,68
E.Forslund Ekberg7,487,657,497,807,407,22
M.Lindén9,7810,069,878,5010,207,53
E.Åhser6,286,786,52---
A.Wigh-Haraldsson6,986,91X---


F12 Spjut400 g
21 aug 
Elisa Östin10Karlskoga FI33,68    pb   
Erica Berglund10IF Göta Karlstad22,53    pb   
Tuva Ljunggren10KFUM Arvika20,59    pb   
Julia Karlsson10Säffle FIK20,52    pb   
Molly Lindén10IF Göta Karlstad14,70       
Elina Åhser10IF Göta Karlstad14,59    pb   
Alice Edgren10IK Vikings Friidrott12,38    sb   

1 2 3 4 5 6 
E.Östin33,6832,97
E.Berglund21,1022,53
M.Lindén14,7013,62
J.Karlsson20,5120,52
A.Edgren10,4212,38
E.Åhser12,0314,59
T.Ljunggren19,7920,59


F11 60mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 400mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 HöjdResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 StavResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 Kula2.0 kgResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F11 Spjut400 gResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F10 60mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F10 400mResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F10 HöjdResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.

F10 Kula2.0 kgResultat i grenen finns men publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk