Årets Ateaspel blev en riktig friidrottsfest! 103 miniorer kom till Eva-Lisa Holtz Arena den 3 oktober tillsammans med sina familjer för att prova på och tävla i på 60 meter, längdhopp, kula och höjdhopp.

Friidrottsdagen startade redan innan ankomsten till arenan, då familjerna hämtades med buss från respektive område, Kronoparken, Rud, Våxnäs och Gruvlyckan. På plats vid Eva Lisa Holtz arena väntade föreningens ledare och personal från ATEA och KBAB för att vägleda genom förmiddagen. I arenan visades ATEAs film om miniorlandslaget där barnen fick möta Svenska landslaget och ta del av en personlig hälsning från Khaddi Sagnia – Och som en extra höjdpunkt fanns Khaddi själv på plats efter aktiviteten! Hon skrev autografer på löpande band, tog massvis med bilder tillsammans med barnen och deras föräldrar och spred på både glädje och inspiration bland alla deltagare.

Det blev en dag fylld av rörelseglädje, gemenskap, skratt och friidrott. Alla barn fick medalj, vattenflaska, mellanmål, diplom och dessutom en egen medlems-T-shirt att ta med sig hem.

En fantastisk dag där många barn (och vuxna) fick känna på hur det är att vara med i friidrottens miniorlandslag. Stort tack till ATEA och KBAB för er insats i detta projekt!

/Kansliet