Tonys lussefika lockade många

Som vanligt var det god uppslutning när föreningens statistiker Tony Harborn bjöd in till traditionsenligt luciafika. För en tradition är det verkligen, vi närmar oss 30 år av luciafika på Götas kansli. Det bjöds bland annat glögg och lussebulle som avnjöts samtidigt som anekdoter, både nya och gamla – tidigare hörda och icke tidigare hörda, duggade tätt i sällskapet. Tre av föreningens ordföranden från den drygt 100 år långa historien fanns på plats. Lennart Pettersson, som är en av föreningens tre hedersordföranden, Bengt Planting-Gyllenbåga och Carl Scheffer gästade Tonys tillställning.

IMG_1906

På bilden syns Bengt Planting-Gyllenbåga, Lennart Pettersson, Gunnar Höjer, Carl Scheffer och Ulf Karlsson.

I köket på kansliet samlades också en lång rad tidigare styrelseledamöter. Det var ett rutinerat Götagäng med svindlande många år i föreningens tjänst som samlades. Bland de starkast bidragande 5 st pigga 80- åringar. Tre förbundskaptener i form av Anders Borgström, Ulf Karlsson och Stefan Olsson bidrog också när framförallt 70 och 80- talet rekapitulerades. Föreningens förste professionelle tränare, Milovan Jovancic, fanns med och stadens friidrottsgymnasium representerades från det yngre gardet i form av Helene Friberg.

IMG_1909

 

Det var ännu en trevlig stund i friidrottens tecken och vi säger tack, trevlig helg och välkomna igen nästa år!

/Johan och Tony