Söndagen den 30 november fylldes Eva Lisa Holtz Arena med friidrottsglädje när föreningen arrangerade Träningstävling för våra yngsta medlemmar.

Tävlingen, som riktade sig till flickor och pojkar i åldrarna F/P7 till F/P13, lockade ett stort antal aktiva. 169 deltagare fanns i startlistan och tillsammans gjorde de hela 576 starter under eftermiddagen.

Stämningen i arenan var på topp när barnen och ungdomarna genomförde grenarna 60m, 200m, längd och kula. Arrangemanget fungerade smidigt tack vare engagerade ledare och föräldrar som hjälpte till vid grenarna.

Träningstävlingar som denna är en viktig del i idrottsutvecklingen, då de ger de barnen möjlighet att prova på tävlingsmomentet under lättsamma former i hemmamiljö. Givetvis hade vi också para-deltagare med på Träningstävlingen.

Tack till alla er som var med och skapade en trevlig tävlingseftermiddag!