Årets första SM- medaljer, landslag och Kils inomhusspel!

Den gångna helgen var extremt tävlingsintensiv och bland annat avgjordes årets första nationella mästerskap. Växjö stod som värd för mångkamp- SM som var först ut för året en lång rad av nationella friidrottsmästerskap.

På plats i Telekonsult Arena fanns Helene Friberg tillsammans med aktiva Frida Johansson och Mathieu Nilsson. För Mathieu blev det en riktig succésjukamp där han i sin serie noterade inte mindre än fyra personliga rekord, detta sett till personliga rekord gjorda utanför mångkamper. Mathieu presterade serien som följer: 60 meter – 7.46, stav – 3.22, längd – 6.43, 60 meter häck – 8.49, höjd – 1.94, kula – 11.22 och 800 meter – 2.08.85. Personliga rekord i längd, höjd, kul och 800 meter gav en totalserie värd 4770 poäng. Detta gav Mathieu föreningens första SM ? medalj för året, det blev silver i klassen P17!

Frida noterade även hon en vass serie när hon tävlade i femkamp i F19 och kvinnor seniorer. Totalpoängen sammanräknades till 3603 poäng och räckte till sjunde plats i seniorklassen och en fin femteplats i F19. Serien som gav totalpoängen ovan; 60 meter häck – 8.92, höjd – 1.58, kula – 11.17, längd – 5.50 och 800 meter – 2.32.80. En mycket jämn och bra serie av Frida!

Mathieu på prispallen!

Bra jobbat av våra mångkampare! Se resultaten från tävlingarna här.

Mitt under brinnande mångkamps- SM avgjordes också Nordenkampen i samma hall. Vi har tidigare berättat att Göta representerade med fyra aktiva när Sverige, Norge och Finland skulle göra upp om poäng i en lagtävling. Sverige vann landskampen på både dam- och herrsidan och götisterna bidrog enligt följande; Freja Jernstig blev fyra på 60 meter efter löpning på 7.56. Maja Rogemyr kom femma på 60 meter häck efter 8.59. Philip Frifelt visade fortsatt stabil form när han blev bäste svensk som femma med 2.11. Filip Lööv sprang 60 meter häck, 8.05 räckte till en fjärdeplats i loppet. Fina insatser och god representation av föreningen alltså!
Resultaten från Nordenkampen finner ni här.

Stolt coach, Roland Lööv, tillsammans med adepter Maja, Freja och Filip!

I Karlskrona befann sig föreningens äldre aktivatrojka när veteran- SM gick av stapeln. Ledare Lars Lundegård anförde en fyra man stark trupp och vi kunde summera ett fantastiskt facit efter två tävlingsdagar. Alla på plats fick medaljer med sig hem och truppen erövrade inte mindre än 9 medaljer! Linda Take var mest framgångsrik när hon segrade i både 800 meter och 1500 meter i klassen K40. 2.31.01 och 5.06.35 blev sluttiderna som gav dubbla SM- guld. Magnus Thorstensson tävlade som vanligt flitigt i klassen M35 och nu blev det silver i höjd och 400 meter, 1.58 respektive 59.12. Brons blev det på 800 meter med 2.18.19 och i kula blev det en fjärdeplats efter 8.75. Lars själv sprang 800 meter och 1500 meter i klassen M45. Silver på 1500 meter med 4.39.18 och brons på 800 meter efter fin löpning på 2.15.14. För Mats Lundström, som tävlar i samma klass, blev det silver i viktkastning med 8.36 och brons i kula efter 8.27. Bra start på SM- året även för veteranerna!

Resultat, bilder och eftersnack från helgen finner ni om ni klickar på respektive rödmarkerat ord!

Föreningens yngre förmågor deltog på bred front när grannföreningen Kils AIK bjöd in till tävling i Våxnäshallen. Kils inomhusspel innebar en intensiv tävlingsdag och inte mindre än 78 götister tog chansen på hemmaplan igen. Återigen presterade våra yngsta massor av fina resultat i allt från 10- årsklasser till 17- årsklasser. Härligt jobbat, både ledare och aktiva!

Se samtliga Götaresultat från Kils inomhustävling här!

/Johan