Summering av årsmötet 2018

På tisdagskvällen den 20 februari höll föreningen årsmöte hos Sodexo på Karlstad Innovation Park tillsammans med drygt 40 av våra medlemmar. Kvällen inleddes med en lättare måltid och fortsatte sedan med utmärkelser och  årsmötesförhandlingar. Verksamhetsåret 2017 lades till handlingarna och målsättningar, budget och verksamhetsplan för 2018 klubbades.

Vår ordförande John Weslien inledde kvällen tillsammans med mötesordförande Anders Borgström, där vi började med att ägna en tyst stund åt de Göta-medlemmar som lämnat oss under 2017 och där vi skänkte en extra tanke till bland annat hedersordförande Lennart Pettersson.

Efter denna öppning fortsatte mötet i vanlig ordning med utdelning av utmärkelser och stipendier för fina prestationer under friidrottsåret 2017. En redogörelse för samtliga pristagare med motivering hittar ni i årsberättelsen som finns tillgänglig längst ned i detta inlägg. Nedan hittar ni bilderna på några av de som fanns på plats under mötet och tog emot sina utmärkelser.

Översta bilden från vänster: Lovisa Ellström (F17), Melker Gustavsson (P17), Henrik Larsson (P19), Amanda Malmehed (F19).

Nedersta bilden från vänster: Oliver Ellström (P14), Hanna Karlsson (F14).

Simon Karlén tog emot pris ur Pampens stipendium ”Ur nederlag till seger” för sin comeback efter skadebekymmer med ett SM-guld i tresteg under sommaren 2017. 

Vidare valde i år Carina Wiberg att avsluta sitt styrelseuppdrag och lämnade då plats för Anna-Karin Worland som blir ny styrelsemedlem i Carinas ställe. Vi vill rikta ett stort tack till Carina för sitt engagemang och fina arbete i styrelsen fram tills idag! John Weslien gavs återigen förtroende som föreningens ordförande och fortsätter sitt uppdrag tillsammans med styrelsemedlemmarna från föregående år.

Bilden från vänster: John Weslien, Björn Eliasson, Anna-Karin Worland, Knut Jenssen, Björn Sjöberg och Anders Thorén. Saknas på bilden gör Thomas Riste, Moa Hansson, Peter Engman och Emma Rienas.

Avslutningsvis konstaterade mötet en fortsatt god ekonomi för föreningen där vi kan se hur vi fortsätter att attrahera med våra stora arrangemang och på så vis kan finansiera vår idrottsliga verksamhet.

Under den idrottsliga summeringen konstaterades hur IF Göta under 2017 tagit 31 SM-medaljer och bidragit med 9 landslagsaktiva. Extra stolta är vi såklart över bland annat Maja Rogemyrs fina prestation under bland annat inomhus-EM, Sofie Skoog som fortsätter visa att hon är med i toppen bland världens bästa höjdhopperskor och Henrik Larsson som nu har klivit upp och visat att han kan matchas mot de absolut bästa seniorerna inom sprintdistanserna. 

Årsberättelsen för 2017 hittar ni här!

De idrottsliga målsättningarna för 2018 hittar ni här!

Stort tack för ett trevligt årsmöte hälsar kansliet och styrelsen!