Götaseger i värmlandsserien!

I helgen var det inte bara senior SM, finalen i värmlandsserien avgjordes även, och Göta stod som segrare i föreningskampen! I värmlandsserien ingår det fyra tävlingar, Karlskoga, Säffle, Kristinehamn och slutligen Hagfors, där alla deltagare får olika poäng baserat på placering. IF Göta samlade ihop efter fyra tävlingar 1 348 poäng, knappt 100 poäng mer än tvåan Säffle och trean Kils AIK på 1 266 p respektive 1 123 p.

IF Göta har inte varit i toppen på flera år, otroligt kul att se våra ungdomar vara ute och tävla runt om i Värmland! Stort grattis till alla unga som varit och kämpat ute på arenorna i Värmland! Nu är säsongen snart över och vi ser fram emot att se våra ungdomars utveckling! För att läsa alla resultat och lagpoängen se Värmlands friidrottsförbunds hemsida.